МОЇМ УКРАЇНСЬКИМ КОЛЕГАМ ІЗ НАГОДИ БОЛІСНОЇ РІЧНИЦІ: ДЕЯКІ ЩИРІ ІДЕЇ З ПІДТРИМКИ ПРАКТИКИ ПІД ВОГНЕМ
DOI:
https://doi.org/10.32782/upj/2023-1-2Ключові слова:
війна, психоаналіз, психологія, російське вторгнення, самопіклування, УкраїнаАнотація
Ця стаття є текстом онлайн-виступу Ненсі МакВільямс перед українськими психологами 24 лютого 2023 року, рівно через рік після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Цей виступ було спільно організовано Національною психологічною асоціацією та агенцією «ПсиКон». У вступі до свого виступу Ненсі МакВільямс висловила співчуття через війну, розпочату росією проти України, та підкреслила важливу, але скромну роль психологів у подоланні її наслідків, що передбачає визнання фахівцем своїх реалістичних можливостей і обмежень. Основна частина виступу розгорнулась відносно трьох тем, на які авторка пропонує українським психологам звернути увагу під час роботи у воєнний час: 1) прийняття вразливості; 2) підтримка основних цінностей; 3) самопіклування. Прийняття вразливості стосується не лише дозволу на переживання та вираження різних почуттів, але й передбачає створення простору для горя та скорботи на противагу депресії. Отже, супровід горювання є дуже важливим. Авторка також застерігає, що робота психолога під час війни може викликати вікарну травму, тому уважність до свого стану та сприяння клієнтам у тому, щоб бути підтримкою для себе, може допомагати мінімізувати наслідки травмівного досвіду. Щодо підтримки цінностей, Ненсі МакВільямс зауважила, що в час війни надзвичайна ситуація часто вимагає від нас порушення звичної рамки професії, наприклад, через реальну допомогу клієнту чи колезі. Однак є межі, які потребують незмінного дотримання в час війни: конфіденційність, цілісність і відмова від використання своїх клієнтів для особистої вигоди. Серед способів самопіклування для психологів авторка підкреслила звернення за підтримкою до інших, турботу про тіло, протидію знеціненню, гумор та відданість цінностям професії. Цей текст подається українською мовою в перекладі Еліни Євланової.
Посилання
Bollas, C. (2017). The shadow of the object: Psychoanalysis of the unthought known. Routledge.
Drescher, J. (2016). Trauma and psychoanalysis: Hierarchies of suffering. Unknowable, Unspeakable, and Unsprung, 91–98. Routledge.
Shay, J. (2014). Moral injury. Psychoanalytic psychology, 31(2), 182. https://doi.org/10.1037/a0036090
Van der Kolk, B.A. (1994). The body keeps the score: Memory and the evolving psychobiology of posttraumatic stress. Harvard review of psychiatry, 1(5), 253–265.
Wheelis, A. (1958). The quest for identity. Norton & Co.